/Prezentacja nowego autobusu elektrycznego

Prezentacja nowego autobusu elektrycznego

W czwartek, 7 lipca 2022 roku w Cieszynie zaprezentowany został jeden z dwóch autobusów elektrycznych SOLARIS Urbino 9LE, które niedawno zasiliły tabor autobusowy naszego miasta a także dawny cieszyński „czerwony” autobus marki Autosan. Mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć, jak wielka zmiana technologiczna dokonała się w polskim transporcie publicznym na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

fot. Małgorzata Krawczyk
fot. Małgorzata Krawczyk


Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. zorganizował uczestnikom krótkie przejażdżki autobusami, zarówno nowym, elektrycznym, jak i starym Autosanem.

SOLARIS Urbino 9LE to ciche, całkowicie bezemisyjne autobusy, które gwarantują niskie koszty eksploatacji. Niski poziom emisji hałasu i drgań sprawia, że autobusy elektryczne są szczególnie pożądane w centrach miast. Autobusy są wyposażone w centralny silnik trakcyjny i baterie pozwalające na przejechanie minimum 130 km na pełnym naładowaniu. Dodatkowo pojazdy posiadają system przeciwpożarowy, klimatyzację i monitoring wizyjny. Pojazdy dostosowane są do ładowania w systemie plug-in. W ramach projektu „Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie – zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania” na terenie zajezdni autobusowej ZGK została wybudowana dwustanowiskowa, zewnętrzna ładowarka typu plug-in o mocy 100 kW, która będzie pełnić funkcję ładowarki podstawowej umożliwiającej naładowanie całkowicie rozładowanych akumulatorów w czasie nie dłuższym niż 5 godzin.

Projekt „Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie – zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

mat. pras.

fot. Małgorzata Krawczyk

fot. Małgorzata Krawczyk