/GUSGUS, MORCHEEBA, VOO VOO, IGO, RYSY, RALPH KAMINSKI, PEZET wystąpili pierwszego dnia Yass! Festival w Cieszynie

GUSGUS, MORCHEEBA, VOO VOO, IGO, RYSY, RALPH KAMINSKI, PEZET wystąpili pierwszego dnia Yass! Festival w Cieszynie

GUSGUS, MORCHEEBA, VOO VOO, IGO, RYSY, RALPH KAMINSKI wystąpili pierwszego dnia drugiej edycji Yass! Festival, kameralnego slow festu, skierowanego do wszystkich, którzy tęsknią za dobrą muzyką, chcą trochę “zwolnić” i nie lubią ścisku imprez masowych. 

Wrażenie robi nie tylko line-up tegorocznej edycji, ale również lokalizacja festiwalu. Yass! organizowany jest w zabytkowym Browarze Zamkowym Cieszyn, najdłużej i nieprzerwanie działającym browarze w Polsce (od 1846 roku), mieszczącym się w malowniczym Cieszynie,  jednym z najstarszych miast w Polsce, według legendy założonym w 810 roku, połączonym rzeką Olzą z Czeskim Cieszynem. To sprawia, że wydarzenie ma niecodzienny, wyjątkowy charakter i klimat, niespotykany na innych festiwalach.

Yass! zadebiutował na mapie Polski we wrześniu 2021 roku i szybko skradł serca zarówno publiczności jak i artystów. Do tej pory na Yass! wystąpili Sskjegg, Sonbird, Kamp!, Tim Gallagher (Uk), Coals, Bitamina, Aiko, Brodka , Daria Zawiałow, Król, Kwiat Jabłoni, Noon, Pro8l3m, Rizi, Święty Bass, Tymon Tymański, Undadasea, Wczasy i wielu innych. 

W języku angielskim “yass” to najradośniejszy sposób powiedzenia „tak”, ale skojarzenia z trójmiejskim nurtem muzycznym są uzasadnione. To właśnie Tymon Tymański z zespołem, wskrzesili Yass na zeszłorocznej edycji, nadając mu nowy rytm i kierunek.

Zobacz after movie z Yass! Festival 2021

Na terenie cieszyńskiego browaru, w industrialnej przestrzeni, powstały trzy sceny, na których wystąpi ponad dwudziestu artystów. Warehouse Stage, scena zlokalizowana w dolnej, magazynowej części. RQS Stage na górnym poziomie przy dziedzińcu, pod oficjalnym mecenatem firmy Rectus Polska, pasjonatów muzyki, ale przede wszystkim specjalistów działających w obszarze komponentów przemysłowych, wspierających rozwój technologiczny przemysłu. Club Stage na dziedzińcu, gdzie będzie można wpaść w elektroniczny wir downtempo, deep czy tech house w wykonaniu wyselekcjonowanych, najlepszych DJ-ów. 

W pierwszy dzień festiwalu (9 września) na RQS Stage, o godzinie wystąpił Wojciech Waglewski z grupą Voo Voo, którzy zainaugurowali tegoroczną edycję Yass! Festival. Na scenie zobaczyliśmy też IGO, jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce oraz duet Rysy, zdobywców statuetki Fryderyki 2022 w kategorii Album Roku Elektronika. Ralph Kaminiski urządził bal w dolnej części Browaru, na Warehouse Stage, gdzie wystąpił również Pezet, najbardziej ceniona i kultowa postać w historii polskiego rapu oraz Morcheeba, jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów trip-hopowych wszech czasów, ze zjawiskową Skye, która rozpłynęła się w swoim numerze „The Sea”, nadając właściwego wymiaru i znaczenia tegorocznej edycji Yass! do której identyfikację, podwodny, surrealistyczny świat, stworzyła artystka Justyna Szarowska.

Drugi dzień Yass! (10 września), upłynie przy muzyce Natali Przybysz, jednego z najciekawszych kobiecych głosów na rodzimej scenie, “starego boomera” Fisza / Emade Tworzywo oraz fenomenalnego duetu Skalpel, tworzonego przez Marcina Cichego i Igora Pudło, którzy wystąpią na górnej scenie RQS Stage. 

Na Warehouse Stage, zagrają zespół Ørganek, na czele z Tomaszem Organkiem, supergrupa OIO w składzie Oki, Young Igi, Otsochodzi oraz islandzkie legendy muzyki elektronicznej GusGus z wokalistką Margrét Rán z VÖK, która wprowadzi uczestników w klimat skandynawskiej melancholii, zapewniając eklektyczny przepływ energii na fali mocnych doznań. 

Yass! festival to również food market, serwujący lokalne i międzynarodowe dania uliczne, darmowa woda pitna oraz wiele atrakcji. Na terenie festiwalu powstaną również specjalne strefy w których będzie można dobrze nastroić się na cały dzień. 

W Cieszynie wszystkie dekoracje festiwalowe powstają z recyklingu, plastik zastępowany jest wyrobami w pełni biodegradowalnymi, a z siatek mesh i opasek, lokalna krawcowa Pani Dorota szyje praktyczne, wytrzymałe i kolorowe torby. Festiwal ma nie tylko bawić, ale też pobudzać świadomość ekologiczną, kształtować korzystne dla środowiska naturalne postawy i zachowania oraz inspirować. Od początku tworzony jest w oparciu o wartości less i zero waste z naciskiem na ekologię i recykling, zgodnie z ideą – Less is Yass! propagowaną przez organizatorów. 

Mecenat nad tegorocznym festiwalem objęła firma Rectus Polska z siedzibą w Gumnach koło Cieszyna, założona w 1998 roku, w świecie biznesu kojarzona z marką własną RQS. Prywatnie pasjonaci muzyki, na co dzień specjaliści współpracujący z czołowymi światowymi i europejskimi producentami działającymi w obszarze komponentów przemysłowych, oferując wyłącznie sprawdzone rozwiązania, wspierają rozwój technologiczny wielu branż przemysłu, ale nie zapominają o lokalnych inicjatywach, takich jak Yass! Festival. 

Więcej informacji na stronie festiwalu https://www.yass.pl lub na wydarzeniu facebook.

fot. Michał Krawczyk

mat. pras.

fot. Michał Krawczyk