/Zmarł Ujec Józef Zowada z Olecek

Zmarł Ujec Józef Zowada z Olecek

W dniu 7 listopada 2018 r. odeszła od nas kolejna znacząca postać naszego regionu – Józef Zowada – rzeźbiarz oraz poeta ludowy z Istebnej Olecek.

Józef Zowada urodził się 12 kwietnia 1940 roku. Przez długie lata pracował w Kuźni w Ustroniu, a rzeźbą zaczął się zajmować dopiero po czterdziestce i był w tym zakresie całkowitym samoukiem. Od ponad 20 lat związany był z prezentacją twórczości ludowej w ramach TKB w Wiśle i Istebnej. W swojej rzeźbie podejmował głównie tematykę typowo ludową: tematy sakralne (Chrystus frasobliwy, ukrzyżowanie, szopka) oraz sceny rodzajowe z życia górali: prace w polu, sceny rodzajowe. Nie stronił od satyrycznego spojrzenia na świat, a jego rzeźby często były nacechowane komizmem. Specjalizował się również w budowie dętych instrumentów pasterskich: trombity i rogu. O swojej twórczości chętnie opowiadał w przydomowej galerii w Istebnej – Oleckach. W chwili odpoczynku od pracy w warsztacie, Józef Zowada sięgał po pióro. W 2017 roku Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej wydał tomik jego poezji.

Józef Zowada był człowiekiem niezwykle ciepłym, życzliwym, zawsze gotowym obdarować innych dobrym słowem, czy też swoimi rzeźbami, które powędrowały w najdalsze zakątki świata – do Japonii, Meksyku, na Białoruś, na Madagaskar. Potrafił zachwycać się światem i swoją beskidzką Ojczyzną, o której pięknie w prostych słowach pisał:

„Lubim zoboża gdy dojrzewajóm kłosy
I wilgoć porannej rosy.
Lubim wiosnom zapach wyłoranej skiby
I jesiyń, gdy trowym szrón pokrywo siwy”

Pogrzeb śp. Józefa Zowady odbędzie się w sobotę 10 listopada w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej o godz. 11.00.

mat. pras. (SP)