/XX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

XX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

W piątek 8 marca 2019 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Krakowie odbył się XX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych. Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się wręczeniem statuetek sześciu szkołom, które od 20 lat aktywnie uczestniczą w konkursie, wśród wyróżnionych znalazła się również nasza szkoła.

Jak podkreśliła pani wicedyrektor Dorota Romańska ZSGH przyjeżdżała do Krakowa 18 razy przygotowując uczniów do konkursu w kategoriach kelner, barman, jak i kucharz. W każdej z nich zajmowała miejsce na podium. To dla szkoły, nauczycieli oraz uczniów niezwykłe wyróżnienie. Serdecznie dziękujemy za tak zacne słowa uznania.

Dziedzictwo kulinarne to przewodni temat tegorocznego konkursu, w którym w każdej kategorii należało nawiązać do tradycji, dodatkowo kucharze komponując zakąskę zimną musieli użyć produktów regionalnych, certyfikowanych lub chronionych nazwą. Udział w edycji krajowej zdeklarowało 27 szkół, a w edycji zagranicznej szkoły z Cypru, Gruzji, Słowacji, Czech, Niemiec, Chin i Holandii. Naszą szkołę w kategorii barman reprezentował Jeremiasz Bujok, reprezentantką w kategorii kucharz była Nikola Kubaczka, oboje z klasy 3TG. Jeremiasz, którego opiekunem była pani Dorota Mendrek, przygotował drinka o nazwie „White Man”, za który otrzymał wyróżnienie. Nikola, której opiekunem była pani Iwona Gomola przygotowała zakąskę rybną „Opalanego pstrąga wędzonego / orzecha laskowego w słonym karmelu/ żelka z soku z jęczmienia/ chipsa z pstrąga/ palonego pora / karmelizowaną kiszoną kapustę / karmelizowaną gruszkę / sos śliwkowy”. Za tę właśnie potrawę Nikola otrzymała II miejsce, piękne nagrody rzeczowe oraz voucher o wartości 700 zł ufundowany przez Krakowską Szkołę Restauratorów na realizację warsztatów kulinarnych doskonalących jej umiejętności zawodowe. Dodatkowo Nikola otrzymała wyróżnienie portalu Cookpad w kategorii najlepszy kucharz.

Uczniom gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych konkursach.

Iwona Gomola