/[WYWIAD] „Mam nadzieję, że my jako zespół Put`s Solntsa także zdobędziemy nowych fanów w Polsce”

[WYWIAD] „Mam nadzieję, że my jako zespół Put`s Solntsa także zdobędziemy nowych fanów w Polsce”

Put`s Solntsa, to rosyjski zespół, który nie boi się mocnego grania. Swoją twórczość wyrażają w gatunku Pagan Thrash i heavy metal.

Już w maju zaczynają mini trasę koncertową po Polsce, która obejmować będzie osiem miast, tj. Wrocław, Kraków, Szczecin czy Warszawę.

Wszystkich fanów mocnego grania zapraszamy do lektury naszego wywiadu. Dowiecie się z niego m.in jak Put`s Solntsa zaczęła swoją działalność, dlaczego do właśnie Polska stała się ważnym punkcie Ich koncertowej mapy i czym tak na prawde jest Pogan Trash.


Karolina Filarczy

Miron – Put`s Solntsa

Siema chłopaki! Witamy na polskiej ziemi! Już niedługo zaczynacie u nas trasę koncertową. Jest trema?

Cześć! Trasa koncertowa dla muzyków jest częścią ich życia, więc czekamy na to. Nie boimy się sceny, mamy wielkie doświadczenie w występach. Zrobimy fajny program dla polskiej publiczności!

Polska, to przypadek, czy sprytnie zaplanowany krok w rozwoju kariery?

Polska jest dobrym krajem do grania na żywo ciężkiej odmiany rocka. Twój kraj ma wiele niesamowitych zespołów, które stały się światowymi gwiazdami w swoim gatunku. Byłoby to niemożliwe bez wsparcia lokalnej społeczności. Polska kocha metal i wspiera go. Wiele zespołów, które występowały w Polsce, zawsze mówiło tylko dobrze o lokalnych fanach tej muzyki. Mam nadzieję, że miejscowi ludzie spotkają się z nami i będą bawili się na koncertach bardzo dobrze. A my spróbujemy stworzyć święto muzyki rock-metalowej!

Przygotowując się do wywiadu z Wami natknęłam się na taki opis: “Jeden z pierwszych zespołów w Rosji, który wykonywał swoją muzykę w gatunku Pagan Thrash i heavy metal z pogańskimi tekstami w niepowtarzalnej atmosferze szaleństwa”. Cholera… strach się bać! (śmiech) A tak na serio… Wyjaśnijcie mi proszę, czym różnią się teksty piosenek metalowych, od tekstów pogańskich piosenek metalowych? 

Nasz były basista Glen powiedział, że gatunek thrashowy i pogański są niekompatybilne. Thrasherzy nie lubią tekstów o mieczach, bitwach, przyrodzie i pogańskich bogach, a także pogańskiej muzyki z trąbkami i dudami. Połączyliśmy moc thrashowego gatunku i pogańskich tekstów, ale tak naprawdę mamy nie tylko pogańskie tematy w swoim repertuarze. Wstrząsające teksty o tematach apokaliptycznych, antyspołecznych, wojnie i zniszczeniu. Ale także pogańskie teksty o słońcu, mieczach i tarczach (ha, ha).Ścieżka Słońca – dobrze tłumaczę Waszą nazwę? Co ona oznacza dla Was?

Tak, to prawda – Put Solnca. Dla mnie ten zespół to krok naprzód w moim życiu i mojej pracy. W końcu słońce nigdy się nie kończy. Słońce porusza się nawet w nocy, ale nie widzimy tego i ale jest świt.

Jak zaczęła się wasza przygoda z takim graniem?

Zespół Put Solnca powstał 1 sierpnia 2006 r. Zacząłem tworzyć muzykę w kwietniu 1995 r. Data ta, to także czas, kiedy powstała moja pierwsza grupa. Przedtem miałem wiele prób stworzenia własnego zespołu.

Rosja, to specyficzny kraj… Bardzo musicie uważać na siebie grając swoją muzykę?

Myślę, że każdy kraj ma swoje własne cechy, na przykład w rozwoju muzyki rockowej i jej słuchaczy. Rock’n’roll, to początek metalu. Rock’n’roll pojawił się w naszym kraju już jakiś czas temu. Rosyjskie zespoły prezentują różne gatunki rocka i metalu, można to wszystko robić bez cenzury.

Niepowtarzalna atmosfera na koncertach… Rozbijanie instrumentów, to element ją budujący czy punkt kulminacyjny koncertu?

Nie tylko muzycy, ale także publiczność tworzą niepowtarzalną atmosferę. Publiczność jest ważniejsza niż muzycy. Dajemy ludziom siłę i energię. Potem zaczyna się wspólne święto. Łamiemy gitary i jest to zwieńczenie koncertu. Wchodzimy w stan wojowników w centrum bitwy.Graliście wcześniej w Polsce? Macie tutaj już swoich fanów?

Jesteśmy w Polsce po raz pierwszy, ale nasz basista był w Polsce z innym zespołem. Ma tu także fanów, z którymi bardzo dobrze się bawił. Mam nadzieję, że my jako zespół Put`s Solntsa także zdobędziemy nowych fanów w Polsce.

W maju zagracie u nas na kilku koncertach. Powiedzcie coś więcej o trasie.

Ta trasa ma 8 koncertów w Polsce. Mam nadzieję, że oprócz grania muzyki na koncertach będziemy mieli czas na zobaczenie wiele pięknych zabytków, których w Polsce nie brakuje.

Na każdy koncert przeznaczona już jest gitara do roztrzaskania? (śmiech)

Łamię gitary, kiedy jestem w stanie szaleństwa. To nie dzieje się na każdym koncercie. Mam kilka gitar. Czasami brałem gitarę od gitarzysty lub basisty!

Dziękuję za rozmowę!