/Wykład Dr. Tadeusza Kani o Niepodległej

Wykład Dr. Tadeusza Kani o Niepodległej

14 listopada 2018 r. w Skoczowie odbyła się nietypowa wystawa, gdyż postanowiono ją pokazać w Muzeum Św. Jana Sarkandra oraz  w Galerii ArtAdres Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie.

Powód był prosty, wynikał z ilości prac, których było ponad 200. Wszystkie nie zmieściłyby się w jednej galerii. To była pierwsza taka wystawa, jaka została podzielona na dwa obiekty.

Wystawa „PIĘKNO NASZEJ POLSKI 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI” została przewieziona z Cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej, gdzie wcześniej była eksponowana przez miesiąc. Całość wystawy została okraszona przepięknym wykładem Dr. Tadeusza Kani o dochodzeniu do niepodległości (wykład w poniżej załączonym filmie).

Wystawę odwiedziły Władze Miasta Skoczowa, nauczyciele, księża, wielu fotografów nie tylko ze Skoczowa czy Cieszyna, była też duża delegacja fotografów z Chorzowa.

– Organizatorem konkursu fotograficznego o tym samym tytule co wystawa, był Klub Fotograficzny „START” mający swoją siedzibę przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Z prac, które przysłali uczestnicy konkursu z całej Polski, powstała właśnie ta piękna wystawa. Wcześniej znajdowała się w Cieszynie w Bibliotece Miejskiej, następnie Krzysztof Greń Prezes Skoczowskiego Koła Miejskiego PTTK, zobowiązał się do wystawienia tejże wystawy w Skoczowie.

Podziękowania

W tym miejscu chciałem podziękować Koledze Prezesowi Krzysztofowi Greniowi za tak wielkie zaangażowanie oraz Dyrekcji Muzeum Św. Jana Sarkandra, oraz Galerii Art Adress Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie za wspaniałe przygotowanie wystawy.  Przede wszystkim muszę podziękować Zarządowi Głównemu PTTK w Warszawie za przydzielenie środków Klubowi Fotograficznemu „START”, dzięki którym powstała ta wyjątkowa wystawa. Składam jeszcze podziękowania Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK za to, że poparła przyznanie tych środków. Moje ostatnie, ogromne podziękowania należą się dr. Tadeuszowi Kani, który przepięknie wygłosił wykład o tym, jak w naszym kraju dochodzono do niepodległości i co się działo po jej uzyskaniu.

Na zakończenie chciałem dodać, że 28 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 wystawę zakończy tzw. „Finisaż”, który będzie połączony również z wykładem, który poprowadzi mgr Jerzy Pustelnik. Tematem wykładu będzie „Sto lat fotografii w Niepodległej”

fot. Andrzej Kowol, Renata Zięba, realizacja wideo: Andrzej Kowol

Andrzej Kowol

Prezes Klubu Fotograficznego „START”