/Uważaj, gdzie parkujesz !

Uważaj, gdzie parkujesz !

7 minut parkowania i  aż 90 złotych tak zwanej opłaty dodatkowej… Jak zwał, tak zwał. Jest to nic innego jak mandat. Tyle minimum możemy zapłacić za  parkowanie swojego auta przed supermarketem „Biedronka”, przy ul. Kolejowej w Cieszynie.

Sklep nie jest nowy, ludzie często robią w nim zakupy, bo jest tanio, można dużo zaoszczędzić…Nigdy wcześniej nie było żadnych opłat parkingowych, więc każdy z przyzwyczajenia parkuje. Zdziwienie przychodzi później, kiedy za wycieraczką naszego samochodu zauważymy białą karteczkę, a tam wezwanie do wniesienia opłaty …90 złotych.  Szok i niedowierzanie ! Tablice informacyjne znajdują  się przy wjeździe  na parking, jak również przy wejściu do sklepu, gdzie znajduje się parkomat. Niestety są one bardzo małe i mało czytelne. Z łatwością można w pośpiechu ich nie zauważyć.

Bilet musi zostać wydrukowany i umieszczony w samochodzie za przednią szybą. Bez znaczenia jest fakt, że robiłeś zakupy i zapomniałeś wydrukować… i tak dostajesz wezwanie. Mandat można dostać nawet w momencie kiedy udajemy się po bilet do parkomatu. To jest dopiero szybkość !

Pan kontroler musi być cały czas na posterunku i pilnować gdzieś w ukryciu by szybko wydrukować wezwanie do zapłaty mandatu.

W dzisiejszym świecie wciąż się gdzieś spieszymy, nie myślimy, nie zastanawiamy się. Często robimy rzeczy z automatu, z przyzwyczajenia, bo tak było, bo tak mamy zakodowane. Dziś można parkować i jest wszystko w porządku a następnego dnia okazuje się że coś zostało zmienione i to my jesteśmy winni, ponieważ nie myślimy, nie czytamy.

To my ponosimy karę finansową, która jest bardzo wysoka i nieadekwatna do czynu. Niestety, zarządca parkingu ma cennik, a my ?… Możemy składać reklamację i liczyć na to, że „opłata dodatkowa” zostanie anulowana.

Niezrozumiały jest fakt, że tak duże sieci supermarketów pozwalają sobie na psucie swojego wizerunku.

Czy to wszystko jest zgodne z prawem ?

fot. Ewa Hansel

(EH)