/Uroczystość Przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju

Uroczystość Przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju

Na cieszyńskim Rynku 21 grudnia 2018 r. o godzinie 17:00 odbyło się Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość poprzedziła minuta ciszy za zmarłych górników. Po przywitaniu wszystkich przybyłych na Rynek po Betlejemskie Światło Pokoju harcerze odśpiewali pastorałkę „Jest taki dzień” Czerwonych Gitar.

Po pastorałce na scenę weszli: Pani Burmistrz Gabriela Staszkiewicz, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, Proboszcz ks. Janusz Sikora, Proboszcz ks. Jacek Gracz oraz Komendant Straży Miejskiej Kazimierz Płusa. Każdy z gości przywitał kilkoma zdaniami gości przybyłych na cieszyński rynek.

Przywitano również przedstawicieli mediów.

Przedstawiono Laureatów Plebiscytu „Sportowiec Roku Dziennika Zachodniego” w kategorii Drużyna Roku Powiatu Cieszyńskiego – KS Cieszyn drużyna hokeja na trawie.

Dh Komendant harcmistrz Joanna Brenicka opowiedziała o tradycji Światła Pokoju

Co roku przed trzecią niedzielą Adwentu, blisko tysiąc skautów spotyka się, by celebrować przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku spotkanie miało miejsce w Linz w największej katedrze Austrii, gdzie po raz pierwszy w 1986 roku rozpoczęła się wielka sztafeta, przekazywania sobie małego płomyka, symbolu nadziei i pokoju między narodami.

Skauci dbają o to by płomień i wartości, które symbolizuje, trafiły do domów i serc wszystkich, którzy zechcą go przyjąć”.
W przerwach przygrywał zespół Torka, śpiewały dzieci z koła misyjnego, zaśpiewały między innymi „Gwiazdeczki” – Arki Noego

Harcerze, pragną podziękować firmom i stowarzyszeniom, które wsparły inicjatywę zorganizowania tej uroczystości. Dzięki okazanemu wsparciu harcerze mogli wziąć udział w spotkaniu ze skautami w Linz.

Żyjemy w czasach szybkich, zwariowanych w nieustannym pośpiechu, wiecznym biegu, z ciągłym dążeniem do jakiegoś, często bliżej nieokreślonego celu. Zwróćmy szczególną uwagę na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, by popatrzeć na nie w spokoju, by zwolnić, zatrzymać się na chwilę i zadumać w kręgu bliskich, krewnych, przyjaciół, w kręgu tych, którzy nas kochają. Cieszmy się Świętami, ale wspomnijmy przez chwilę o tych, którzy po niedawnych wydarzeniach w kopalni CSM w Stonawie już nigdy nie zasiądą pełną rodziną przy stole wigilijnym, powiedział w trakcie krótkiego wystąpienia Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Serdeczne podziękowania dla:

Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie,
Parafii Świętej Marii Magdaleny
Dla firm:

Sferawent, Nordflam, Famex-Bis, Stalsort, Hurtowni Beskid, Darmie, Canei, Browarowi Zamkowemu, Drukarni Colet, Bascar, Firma Jerzy z Dzięgielowa, MS-Meble Małyjurek, Catering Żarełko, Cieszyńskie Miody oraz pracownikom Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka OFCE – za prowadzenie warsztatów z robienia lampionów.

fot. Andrze Kowol

(AK)