/Trzy zawodniczki zagrają w finałach Mistrzostw Polski

Trzy zawodniczki zagrają w finałach Mistrzostw Polski

W dniach 23-29 października w Pokrzywnej odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów w szachach. W zawodach wystartowało sześciu zawodników Stowarzyszenia Szachowego „Olimpia” Goleszów.

Prawo udziału w turnieju dawało zajęcie wysokiego miejsca w czerwcowych Mistrzostwach Śląska. Z naszego klubu start wywalczyli: Mateusz Myrmus, Mateusz Macura, Maja Nieckarz i Karolina Myrmus. Dodatkowo wystąpiliśmy do Śląskiego Związku Szachowego o dwie dzikie karty – dla rodzeństwa Moniki i Mariusza Chruszczów, którzy od niedawna trenują, ale robią spore postępy szachowe – mówi prezes goleszowskiego stowarzyszenia Karol Linert

Młodzi szachiści w Pokrzywnej walczyli o miejsca premiowane awansem do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów. W grupach najmłodszych D-9 i C-9 (dziewczyny i chłopcy do 9 lat) było to po 6 miejsc, a w C-11 zaledwie 4. Z trzydziestu dwóch czołowych szachownic prowadzona była transmisja „live”, można było na bieżąco śledzić poczynania naszych reprezentantów.

Po IV rundzie Maja Nieckarz prowadziła z kompletem punktów i wśród pokonanych miała już dwie najgroźniejsze rywalki – jeden awans był już formalnością. Chłopaki w grupach C-9 i C-11 też spisywali się dobrze. W sobotę (na dwie rundy przed zakończeniem zawodów) mieli realne szanse na awans. Niestety przyszła „czarna sobota” – wszyscy solidarnie przegrali. Jedyny pozytyw był taki, że Karolina Myrmus wskoczyła na bezpieczne III miejsce, a przed Moniką Chruszcz pojawiła się szansa na awans pod warunkiem, że wszystkie nasze zawodniczki wygrają swoje partie – dodaje Karol Linert.

Nie muszę mówić o napięciu jakie panowało w naszej ekipie. Do tego jeszcze „Grzegorz” pozbawił prądu Pokrzywną i okolice. Koniecznym było ustawienie stolików w miejscach bardziej doświetlonych i przesunięcie godziny rozpoczęcia rundy. W niedzielę dziewczyny walczyły jak lwice – cała trójka zdobyła miejsce w finałowym turnieju – mówi z uśmiechem Karol Linert.

Chłopcom niestety nie udało się wywalczyć awansu, ale wyjazd na zawody należy zaliczyć do bardzo udanych. W grupie C-11 Mateusz Myrmus zajął siódme miejsce, Mariusz Chruszcz dwudzieste szóste, zaś w C 9 Mateusz Macura zajął dziesiąte. Trenerem goleszowskich dziewcząt i chłopców jest Mistrz Międzynarodowy (IM) Maciej Mroziak.

Zawodnikom, władzom klubu, rodzicom oraz trenerowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Wyjazd na zawody był możliwy dzięki wsparciu Gminy Goleszów.

mat.pras.