/Strażacy OSP Hażlach w ASP Cieszyn

Strażacy OSP Hażlach w ASP Cieszyn

Dnia 20 czerwca 2018 r. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu odwiedzili Alternatywną Szkołę Podstawową w Cieszynie w Ramach Ogólnopolskiego program „Ratuj Ucz Ratować” (RUR).

Było to spotkanie owocujące w pokaz podstawowej pierwszej pomocy oraz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Dzieci mogły zapoznać się nie tylko z podstawami postępowania podczas zagrożenia, ale zobaczyć sprzęt do ratowania ludzkiego życia oraz mienia.

Wiele dzieci mogło wypróbować na własnej skórze  jak to jest być przenoszonym na desce ortopedycznej, ile waży pełne wyposażenie strażaka, który wyrusza ratować czyjeś życie oraz mogło przymierzyć różnego rodzaju elementy wyposażenia strażaka czy wozu bojowego.

Dzieci z ciekawością i zafascynowaniem przyglądały się pokazom strażaków, pilnie słuchały i odważnie zadawały pytania, czasami zaskakując nimi samych ratowników.

Jak wspomina w krótkiej rozmowie dh Andrzej Mrowczyk Ratownik KPP z OSP Hażlach, który prowadził pokazy:
– Takie pokazy uczą nas samych, pytania dzieci dają dużo frajdy oraz czasami wymagają złożonych odpowiedzi. Poprzez takie akcje sami siebie mamy możliwość podszkolenia czy wręcz poprzez pokazywanie pewnych czynności ratowniczych powtarzamy oraz utrwalamy wcześniej nabytą wiedzę, a jeśli przy okazji nauczymy czegoś pożytecznego te dzieciaki to tylko wszystko wyjdzie na plus. Należy także stanowczo podkreślić, że dzieci łakną tej wiedzy: jak się zachować podczas zagrożenia w domu czy na boisku. To naprawdę bardzo dużo daje, jeśli każde dziecko zapamięta tylko 15% takiego szkolenia.

Fot. Jolanta Kubaczka – Mrowczyk

(JKM)