/Plenerowe Warsztaty Cosplayowe

Plenerowe Warsztaty Cosplayowe

Klub Fotograficzny „START” działający przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie w dniach 8-9.09.2018 zorganizował warsztaty plenerowe połączone ze spopularyzowanym już w Polsce Cosplayem (z ang. costume playing – zabawa w przebieranie). Zabawa została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych oraz dotyczy przebierania się za postaci z: mangi, anime, gier komputerowych i filmów popularnych w kulturze japońskiej (źródło: Wikipedia)

Na warsztaty do Cieszyna przyjechała młodzież z różnych regionów Polski, aby wcielić się w wykonane przez siebie stroje przeróżnych postaci. Ciekawostką jest to, że koszta tworzonego stroju mogą wahać się od kilkudziesięciu złotych aż do kiku tysięcy. Nina oraz Aleksandra postanowiły nieco powiedzieć o sobie i swoich strojach. – Jestem Nina, ale wielu zna mnie jako Yami. Mam siedemnaście lat, a moja przygoda z cosplayem trwa już dwa lata. Wszystko zaczęło się pięć lat temu, gdy zainteresowałam się kulturą Japonii. Już wtedy działałam aktywnie w teatrze, a kiedy odkryłam, czym jest cosplay, stał się on dla mnie swoistym łącznikiem pomiędzy tymi dwoma zainteresowaniami. Uwielbiam spędzać godziny na charakteryzacji, stylizacji peruk oraz szyciu kostiumu, by później móc wcielić się w bohatera rodem z japońskich kreskówek. Towarzysząca temu radość i zabawa to coś, czego nie wymieniłabym na nic innego. Chyba dlatego cosplay stał się ważną częścią mojego życia.

Alois Trancy jest angielskim paniczem pojawiającym się w anime Kuroshitsuji. Jest to mój ulubiony bohater tej serii. Strój powstał na podstawie wersji militarnej. Od dawna interesowały mnie mundury więc zdecydowałam się na realizację takiego projektu. Za to Len Kagamine pochodzi z japońskiego syntezatora śpiewu VOCALOID. Każdy głos ma dostosowaną pod niego postać. Len jest często wykonywaną przeze mnie postacią, która towarzyszy mi od początku przygody z cosplayem,  mówi Aleksandra.

Na warsztaty przyjechali też fotograficy, którzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a także brali czynny udział w sesjach zdjęciowych i mogli się dowiedzieć, czym różni się fotografia cosplayowa od fotografii powszechnej.

Oczywiście zdjęcia przedstawione w tym fotoreportażu ukazują zaledwie częściową pracę uczestników, proces przygotowania finalnych efektów sesji jest długotrwały i pracochłonny, począwszy od wykonania stroju, poprzez charakteryzację, doboru odpowiedniego miejsca na zdjęcia, aż po profesjonalną obróbkę graficzną.

Klub Fotograficzny „START” przygotowuje się do jeszcze większej imprezy związanej z cosplayem, w trakcie której planuje przygotować wystawę zdjęć ukazujących – nie tylko pracę cosplayerów, ale również doskonalących się w tej dziedzinie fotografów.

Podziękowanie!

Prezes Klubu Fotograficznego „START” chciał podziękować Panu Burmistrzowi Miasta Cieszyna Ryszardowi Macurze za odwiedziny w trakcie warsztatów. Podziękowania składam również dla Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Cieszynie Izabeli Kuli za udostępnienie wnętrz Biblioteki Miejskiej w Cieszynie oraz dla Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie za możliwość sesji fotograficznych na terenie budynku szkoły.

Aleksandra, Andrzej Kowol

(AK)