/Peregrinus – Teatr KTO w Cieszynie

Peregrinus – Teatr KTO w Cieszynie

W piątek 7 czerwca 2019 roku na płycie cieszyńskiego rynku, w ramach Festiwalu Teatralnego Bez Granic wystąpił jeden z najważniejszych teatrów polskiego off-u, działający od 1977 roku, znany na całym świecie.

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.

W 42. sezonie Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno na scenie, jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 2.000.000 widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie ponad 180 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.

fot. Małgorzata Krawczyk

mat. pras. (MK)