/Pamięci ofiar stanu wojennego

Pamięci ofiar stanu wojennego

W 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego mieszkańcy Cieszyna i powiatu  uczcili pamięć ofiar tamtych wydarzeń.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary stanu wojennego przy ul. Szerokiej w Cieszynie, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Przewodniczący Sejmiku woj. śląskiego Jan Kawulok, Władze Powiatu, radni oraz mieszkańcy.

-Wraz z Janiną Żagan, Wicestarostą Powiatu Cieszyńskiego, z zadumą pochyliliśmy się  nad dramatem, który 37 lat temu dotknął naszą Ojczyznę, a przede wszystkim naszych Rodaków. Oddając wczoraj  hołd ofiarom stanu wojennego  pamiętaliśmy, że za przywilej życia w wolnym kraju wielu poświęciło swoje plany, marzenia,  zdrowie czy życie.  To, że  możemy cieszyć się wolnością jest również zasługą opozycjonistów, którzy 13 grudnia 1981 roku nie ugięli się przed reżimem komunistycznym. Po raz kolejny wspominamy wszystkich więzionych, internowanych, ludzi którym uczucie strachu było obce. Uczmy się prawdziwej odwagi i honoru od  bohaterów tamtych dni. Bo nie da się budować przyszłości bez szacunku do tego co było.  Pamięć o ważnych wydarzeniach, i o ludziach którzy budowali wolną Polskę jest naszym obowiązkiem i obowiązku tego zaniechać nie wolno – mówi Starosta Mieczysław Szczurek.

Stan wojenny w Polsce wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Ogółem, w czasie trwania stanu wojennego, zostało internowanych około 10 000 osób w 49 ośrodkach na terenie całego kraju. Do dzisiaj nieznana jest dokładna liczba śmiertelnych ofiar represji tego okresu.

Fot. Małgorzata Krawczyk, Czesław Brachaczek

mat.pras.(SP)