/Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Najwyższym budynkiem w Polsce pod względem wysokości jest znajdujący się w śródmieściu Warszawy Pałac Kultury i Nauki. Do 1956 roku  Pałac nazywany był  imieniem  Józefa Stalina. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa .

Budynek jest siedzibą Rady Miasta Starej Warszawy. Jej obrady odbywają się w Sali Warszawskiej. Od 2007 roku gmach znajduje się w rejestrze zabytków.  Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955. Gmach Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów i 42 piętra.

Pałac jest również siedzibą wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, w tym kin, teatrów, muzeów i uczelni wyższych. Organizowane są tam także różnego typu wystawy, targi i kiermasze. Mieści się w nim sala konferencyjno -widowiskowa na 3000 osób. oraz basen.

Przed głównym wejściem znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno – Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej.

 

 Trochę historii.

Pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury i Nauki był Józef Stalin. Projekt wykonał Lew Rudniew, który wraz ze swoim zespołem stworzył pięć projektów. Polska strona dołożyła do wybranego projektu umieszczenie w gmachu teatrów, sal wystawowych oraz wyposażenie Sali Kongresowej w dodatkowe wejście.  Budowa gmachu trwała od 2 maja 1952 do 22 lipca 1955, a pracowało przy niej ok. 3500–5000 robotników ze Związku Radzieckiego i 4000 robotników polskich. W czasie prac zginęło 16 osób. Pochowano ich na cmentarzu prawosławnym.

Dwa dni po śmierci Józefa Stalina, 7 marca 1953, wspólną uchwałą Rady Państwa i Rady Ministrów PRL nadano budynkowi nazwę „Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina”.

Budynek miał początkowo jasną fasadę, która jednak z czasem zszarzała. Dzięki temu, że w czasie budowy pałacu oraz z okazji jego otwarcia polska ekipa nakręciła kolorowe filmy (Ślubujemy 1952, Powrót na Stare Miasto 1954, Niedzielny poranek 1955), a zagraniczni fotoreporterzy wykonali kolorowe fotografie, znany jest wygląd czystego  Pałacu Kultury i Nauki oraz drewnianych i niesczerniałych jeszcze okien.

W 2000 roku  na 42 kondygnacji pałacu został odsłonięty Zegar Milenijny.  Jest to trzeci co do wielkości zegar w Europie.

 

Dla zwiedzających.

Na XXX piętrze znajduje się taras widokowy, który czynny jest codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00. Od maja do września, w każdy piątek i sobotę czynny jest Taras Nocą w godzinach od 20:00 do 23:30. Ceny biletów wahają się od 12 złotych za osobę, (w przypadku biletu grupowego szkolnego) do 22 złotych od osoby za bilet nocny.

Ponadto na terenie Pałacu organizowane są różne wystawy, pokazy i przedstawienia.

fot. Mariola Gosek – Szweda

(MK)