/OPERACJA LUB AMPUTACJA!

OPERACJA LUB AMPUTACJA!

Natalia Romaniak urodziła się w 2001 roku z niedorozwojem kości udowej. Po 19 długich i bolesnych operacjach jej noga jest nadal o 18 cm krótsza, a kolano zdeformowane przebytym leczeniem.

– Od pierwszych miesięcy życia moi rodzice szukali dla mnie pomocy w wielu szpitalach i gdybym wtedy trafiła na odpowiedniego lekarza, pewnie leczenie zakończyłabym wiele lat temu i teraz byłabym w pełni sprawna. Mój pierwszy lekarz zapewnił mnie i moich rodziców, że pójdę do szkoły średniej z równymi nogami. Tak się jednak nie stało. Mam 17 lat i nadal chodzę o kulach, bo moja noga jest o wiele za krótka i zupełnie niesprawna. Miałam 19 długich i bolesnych operacji z zakresu rekonstrukcji prawej nogi, w tym dwa razy wydłużaną nogę aparatem ilizarowa. Są to zewnętrzne, metalowe obręcze przymocowane do kości. Wydłużanie w ten sposób jest niezwykle bolesne i utrudnia funkcjonowanie. W moim przypadku trwało to łącznie dwa lata. Dwa lata wyjęte z mojego dzieciństwa, spędzone w domu lub szpitalu. A wszystko to bez lepszych rezultatów. Udało się wydłużyć nogę tylko o kilka centymetrów, które i tak zanikły podczas rośnięcia, a wydłużanie poniosło za sobą ogromne problemy. Moja kość z prostej zrobiła się wygięta, pogorszyła się także ruchomość biodra i kolana. Miałam przez to kolejne operacje, które obejmowały jedynie naprawianie poprzednich błędów lekarzy. Sytuacja nie poprawiała się, a dalsze wydłużanie było niemożliwe. Komplikacją po tak licznych operacjach jest tragiczny stan kolana. Nie potrafię całkiem wyprostować ani zgiąć nogi, ale największym  problemem jest ból kolana, który towarzyszy mi od dwóch lat. Nie mogę przez to chodzić w protezie i poruszam się bez przerwy o kulach. W tym czasie zmieniłam szpital i w czerwcu tego roku miałam zaplanowany zabieg rekonstrukcji stawu biodrowego oraz kolanowego. Po zakończonym zabiegu, który został ograniczony w trakcie operacji tylko do rekonstrukcji stawu biodrowego, usłyszałam od profesora, że najlepszym rozwiązaniem będzie zablokowanie niesprawnego kolana, a następnie amputacja nogi oraz zaopatrzenie w protezę, powiedziała Natalia Romaniak.

Polscy lekarze nie są w stanie jej już pomóc, jednak ma szansę na operacje u dr Paley’a i jego zespołu.

– Nie wyobrażam sobie takiej przyszłości, w której bez przerwy będę się martwić o schody, stan protezy. Myślę, że po tym co przeszłam, tylu operacjach nie zasłużyłam na to żeby tej nogi się po prostu pozbyć. Tym bardziej, że mam szansę na  to żeby moje zdrowe, równe nogi. Tą nadzieję dał mi zespół dra Paley’a. Nie tylko mogliby uratować moje kolano, ale także wydłużyć nogę, dopowiada.

Kilka slajdów z Jej historii:

Operacja odbędzie się już 14 listopada, a łączny koszt leczenia to 370 tysięcy złotych. Jest to Jej jedyna szansa na uniknięcie amputacji i pełną sprawność.

https://www.siepomaga.pl/operacja-natalii

Zbiórka na rzecz Natalii Romaniak na portalu SIEPOMAGA znajduje się TUTAJ.

www.stopamputacji.pl

fot. z archiwum domowego Natalii Romaniak

mat. pras. (SP)