/Obchody 50. rocznicy śmierci Zofii Kossak w Górkach Wielkich

Obchody 50. rocznicy śmierci Zofii Kossak w Górkach Wielkich

W dniu 9 kwietnia 2018 r. Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Fundacja im. Z. Kossak oraz OPKiS w Brennej zaprosili gości na uroczyste obchody 50. rocznicy śmierci Zofii Kossak, które odbyły się w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków w Brennej – Górkach Wielkich. Uroczystość poprowadziła Katarzyna Raszka – Sodzawiczny, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

To właśnie w Górkach Wielkich pisarka Zofia Kossak mieszkała z rodziną przed wojną i tu osiadła po powrocie z Anglii. Stąd obserwowała życie w trudnych czasach powojennej Polski i tu zachowała wierność przekonaniu, towarzyszącemu jej przez całe życie, że „nie wolno zachowywać się biernie wobec zła”.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie pisarki.  Wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, który powiedział, że dla pisarki – Polska była tlenem, powietrzem, w swej twórczości zawsze mówiła o Polsce, zawsze czuła się Polką,  a następnie kwiaty składały delegacje m.in.  Powiatu Cieszyńskiego, Gminy Brenna, służb mundurowych oraz instytucji kultury.

„ Pozwól mówić sercu, a słowa same się znajdą. Tylko serce trafia do serc, nie zimne rozumowanie” tym cytatem  z III Cz. Dziedzictwa prowadząca uroczystość Katarzyna Raszka-Sodzawiczny  rozpoczęła wyjątkowe spotkanie,  podczas którego upamiętniono  wybitną polska pisarkę Zofię Kossak w 50. rocznicę jej śmierci, która zmarła w Wielkim Tygodniu 9 kwietnia 1968 roku. Na jej  nagrobku widnieje cytat ze św. Mateusza: „Mowa Wasza niech będzie tak- tak. Nie-nie”. Dewiza, którą kierowała się całe życie.

W trakcie części oficjalnej Starosta Cieszyński Janusz Król odczytał  Oświadczenia Zarządu Powiatu Cieszyńskiego z dnia 29 marca br. w związku z 50. rocznicą śmierci Zofii Kossak, w którym m.in. napisano, że dla Władysława Bartoszewskiego, autora książki „Warto być przyzwoitym” – Zofia Kossak była wielkim autorytetem, była człowiekiem dla którego Bóg i Ojczyzna, to nie są hasła, to jest treść codziennego postępowania. Ta wypowiedź w pełni oddaje wielkość pisarki (…).

Sylwetkę pisarki zaprezentowała Diana Pieczonka – Giec, Kierownik Muzeum im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich.- Trudno w kilkunastu zdaniach streścić cały życiorys Kossak – Szatkowskiej, ponieważ jest zbyt bogaty, niezwykle dramatyczny, jako że przypadł na lata przełomu XIX i XX w, dwóch wojen światowych oraz lat totalitaryzmu.

Natomiast ciekawe wspomnienia o babci opowiedziała zebranym wnuczka Z. Kossak Anna Fenby-Taylor.– W 1963 r. moi rodzice odważyli się przyjechać do Polski, było to bardzo trudne dla nich, ponieważ ojciec jako niemiecki jeniec wojenny, bardzo przeżył emocjonalnie kolejne przekroczenie granicy niemieckiej, także dla mojej mamy, która do Wielkiej Brytanii trafiła przez Kazachstan oraz Indie, także to było bardzo trudne. (…) Dla mnie Górki Wielkie to był raj, dla czwórki dzieci, które tutaj przyjeżdżały z ciocią Anną ze Szwajcarii. Myśmy tutaj wszyscy mieli bardzo wyjątkowy czas (..). 

W artystycznej części  muzyczno-słownej wystąpili nauczyciele PSM w Cieszynie:  Joanna Majcherczyk – wiolonczela oraz Dariusz Micorek – fortepian. Zaprezentowali 6 utworów, które przeplatane były fragmentami utworów Z. Kossak recytowanymi przez prowadzącą uroczystość.

Głównym organizatorem uroczystości  był Powiat Cieszyński we współpracy z  Fundacją im. Z. Kossak oraz OPKiS w Brennej.

Fot. Mariusz Pietrzak

Sylwia Pieczonka