/Nowoczesny sprzęt wart ponad 2 mln zł już służy pacjentom Szpitala Śląskiego

Nowoczesny sprzęt wart ponad 2 mln zł już służy pacjentom Szpitala Śląskiego

Modernizacja i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a także budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, do którego zobowiązuje szpital rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, to motywy przewodnie spotkania, które odbyło się w środę 28 lutego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Oprócz zaprezentowania nowoczesnego sprzętu, podsumowano także dotychczasową realizację projektu i omówione dalsze etapy budowy lądowiska, które docelowo ma powstać na Pawilonie Łóżkowym.

Podczas konferencji przedstawiciele Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej prezentowali nowoczesny sprzęt, dzięki któremu pacjenci Szpitala Śląskiego będą mogli korzystać z precyzyjnej i nowoczesnej diagnostyki. Zaprezentowany został również materiał filmowy dokumentujący najnowsze wyposażenie Szpitala, a jest nim sprzęt rentgenowski, nowoczesny aparat USG i trzystanowiskowa sala intensywnej terapii – o łącznej wartości 2 milionów 44 tysięcy. Kwota ta w całości została pokryta przez dotacje z Ministerstwa Zdrowia, a 379 tysięcy zostało zabezpieczone na potrzeby szpitala przez władze powiatu cieszyńskiego. Cały projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pierwsza część projektu „lądowisko”

Motywem przewodnim konferencji była budowa nowoczesnego, wyniesionego lądowiska na potrzeby śmigłowców sanitarnych. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 3.11.2011 r. jednym z wymogów dla szpitali jest zapewnienie przez oddziały ratunkowe całodobowych lądowisk dla służb ratowniczych. – Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest to pierwszy etap projektu, który w swojej nazwie posiada budowę lądowiska, a samo lądowisko jeszcze przed nami. Wspieramy Szpital Śląski w Cieszynie również w kwestiach rozwiązań technicznych, ale należy pamiętać, że to co już udało się zrobić w ramach tego projektu, jest ważne i potrzebne. Dzisiaj jest okazja, by przekazać pozytywną informację, co w przypadku służby zdrowia i opinii o niej jest bardzo ważne – mówi Janusz Król, Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

 Szpitalny Oddział Ratunkowy wizytówką Szpitala Śląskiego w Cieszynie

W ramach realizacji projektu część budżetu przeznaczona została na modernizację i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, z którego w skali roku korzysta ok 32 tysiące pacjentów: Z ponad 55 tys. pacjentów, którzy są hospitalizowani lub przyjmowani do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, blisko 32 tysiące to pacjenci samego SOR. Te liczby świadczą o olbrzymim natężeniu w przepływie pacjentów. Warto dodać, że średnio na jednego pacjenta SOR-u przypada dziesięć świadczeń lub procedur medycznych – np. zdjęcie RTG, tomografia, badanie lub konsultacja lekarska. Stąd nasza determinacja, by zapewnić jak najlepsze warunki udzielania świadczeń, co możliwe jest dzięki tak pozyskanym środkom – wyjaśnił Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje – niezmiennie naszym głównym zadaniem pozostaje budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby SOR, zgodnie z umową podpisaną z Ministerstwem Zdrowia. Termin realizacji inwestycji został prolongowany do końca lipca 2019 r. Prawny obowiązek posiadania całodobowego lądowiska przez szpitalne oddziały ratunkowe został określony na koniec roku 2020. W ścisłej współpracy z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego jesteśmy przygotowani do realizacji tego obowiązku w wyznaczonym terminie. Z logistycznego punktu widzenia najlepsza jest lokalizacja lądowiska na terenie szpitala, a konkretnie, zgodnie z projektem, na dachu Pawilonu Łóżkowego.

Potencjał nowej inwestycji

Jak zaznaczają lekarze Szpital Śląskiego, najcenniejszym elementem inwestycji jest nowoczesny cyfrowy aparat RTG, kolejny nowoczesny aparat USG kompatybilny ze sprzętem wykorzystywanym w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej oraz kompleksowe wyposażenie trzystanowiskowej Sali wstępnego intensywnego nadzoru w SOR.

W konferencji uczestniczyli także Maksymilian Pryga, doradca Wicewojewody – reprezentujący J. Chrząszcza, Wicestarosta Maria Cieślar, Jan Kawulok – Dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego i radny Sejmiku Woj. Śląskiego oraz przedstawiciele Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Cieszyńskiego, a także dyrekcja i personel Szpitala Śląskiego.

Cieszę się, że tak ważna inwestycja staje się faktem, a mieszkańcy naszego regionu mogą korzystać z jednego z najnowocześniejszych Oddziałów SOR w Polsce. Jestem przekonany, że dobra atmosfera wokół inwestycji przyczyni się do jej sprawnej realizacji i Szpital Śląski niebawem będzie mógł pochwalić się historyczną inwestycją w postaci lądowiska dla helikopterów medycznych. Ważne, byśmy wszyscy wspierali starania Szpitala w tym kierunku. – podsumowuje wspierający inwestycję senator Tadeusz Kopeć z Cieszyna.

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

mat. pras. (SP)