/Nadanie Patrona Szkole Podstawowej nr.2 w Cieszynie

Nadanie Patrona Szkole Podstawowej nr.2 w Cieszynie

 Piątek 15-go listopada dla Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi był bardzo uroczystym dniem. W tym dniu oficjalnie nadano Patrona Szkole na którego wybrano 4 Pułk Strzelców Podhalańskich. Uroczystość rozpoczęto Nabożeństwem w Kościele św. Jerzego, a następnie całe uroczystości przeniesiono do szkoły. Całość uświetniła Kompania Reprezentacyjna  Wojska Polskiego. Po przywitaniu gości List Gratulacyjny Ministra MON Mariusza Błaszczaka odczytał Generał Wojska Polskiego, następnie były gratulacje z Urzędu Miasta że Starostwa Powiatowego, Kuratorium i wielu innych instytucji oraz organizacji.

Część artystyczną przygotowali uczniowie szkoły oraz dzieci z Przedszkola nr 20. Na zakończenie oficjalnej części Prezes Klubu Fotograficznego „START” przy Oddziale PTTK  „Beskid Śląski” w Cieszynie dyplomy oraz nagrody z udział w konkursie fotograficznym pt. „Moja Szkoła”

Krótka historia 4 Pułku Strzelców Podhalańskich

W grudniu 1918 w obozie La Mandria di Chivosso we Włoszech sformowany został 6 pułk strzelców im. Zawiszy Czarnego. W kwietniu 1919 przetransportowany został do rejonu Lure, we Francji, gdzie wszedł w skład Armii Polskiej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera

Z batalionów 6 pułku strzelców zorganizowane zostały trzy nowe oddziały: 19, 20 i 21 Pułki Strzelców Polskich. Wymienione oddziały uzupełnione zostały kadrą oficerską i częściową podoficerską pochodzącą z demobilizowanych jednostek francuskich: 413, 414 i 416 pułków piechoty. Nowo powstałe pułki zorganizowane zostały w 7 Dywizję Strzelców Polskich, która z kolei powstała na bazie francuskiej 154 Dywizji Piechoty.

Z chwilą przyjazdu do Polski 19 pułk strzelców polskich przemianowany został na 19 pułk strzelców pieszych. 1 września 1919, w wyniku połączenia Armii Polskiej we Francji z Wojskiem Polskim w kraju, oddział po raz kolejny zmienił numer i nazwę na 143 pułk Strzelców Kresowych. 1 marca 1920 po raz ostatni dokonano zmiany nazwy na 4 Pułk Strzelców Podhalańskich. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920. Uczestniczył w bitwach m.in. pod Szelechowem (27 marca 1920), Wołkowińcem-Barem (26 kwietnia 1920), Indurą (24 września 1920) i Obuchowem (26 września 1920).

Na cmentarzu w Sokółce (województwo podlaskie, powiat sokólski, gmina Sokółka) w kwaterze wojennej zostali pochowani żołnierze pułku polegli we wrześniu 1920. Znajdują się tam groby Andrzeja Hedrzyna, ppor. Józefa Karasia, ppor. Kazimierza Lehra (odznaczony VM), kpt. Stanisława Świąteckiego (odznaczony VM).

W 1939 w czasie kampanii wrześniowej walczył w składzie 21 Dywizji Piechoty Górskiej.

1 września 1939 prowadził ciężkie walki w rejonie Cieszyna i Bielska. W dniu 3 września toczy walki w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej. W dniu 6 września odpierał atak niemieckich czołgów pod Grodkowicami a częścią sił bronił Bochni.

Od 8 września w odwrocie na linię Sanu, gdzie w dniach 10 – 11 września bronił linii tej rzeki w rejonie Leżajska i Krzeszowa. Następnie wycofuje się w kierunku południowo-wschodnim. W dniu 15 września walczył pod Duchowem, a następnego dnia został częściowo rozbity po ciężkich walkach w rejonie Dzikowa Nowego. Część żołnierzy pułku dostało się do niewoli, pozostali pododdziałami weszli w skład innych jednostek walczących na tym terenie. Dzień 16 września 1939 był ostatnim dniem istnienia 4 pułku Strzelców Podhalańskich.

22 września 1939 r. od 73 do 100 wziętych do niewoli żołnierzy pułku zostało zamordowanych przez Niemców i ukraińskich nacjonalistów we wsi Urycz (dawne woj. lwowskie). Jeńców spalono żywcem w stodole.

Pułk został odznaczony za kampanię 1939 orderem Virtuti Militari.

Materiały zaczerpnięte z Wikipedia

Fot. Andrzej Kowol

(AK)