/„Mam nadzieję, że godnie promuję polską muzykę w innych krajach… ” – Madeleen dla SCI24

„Mam nadzieję, że godnie promuję polską muzykę w innych krajach… ” – Madeleen dla SCI24

Madeleen, czyli Magdalena Baryła, to polska wokalistka mieszkająca na stałe w Niemczech. Laureatka Grand Prix w konkursie „ The Voice of Polonia”  w Brukseli w 2016 r. Zdobywczyni pierwszego miejsca w Pierwszym Polonijnym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2017 r. Gwiazda  Pierwszego Polskiego Festiwalu w Holandii w 2018 r. 

Pod koniec 2017 r. nagrała album pod tytułem „Święta w nas” z najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Obecnie kończy prace nad  pierwszym autorskim albumem.

Zapraszamy do rozmową z Madeleen. Dowiecie się m.in. jak zaczęła się jej muzyczna przygoda, kiedy poczuła, że muzyka, to jej sposób na życie i jak wyglądała praca nad debiutanckim krążkiem

Karolina Filarczyk

Madeleen

Od kiedy muzyka stała się twoim przepisem na życie?
Hmmm…moja przygoda z muzyką… i tu nie będę oryginalna 🙂 Muzyka jest ze mną od młodzieńczych lat 🙂  Już w szkole podstawowej stawałam do każdego rodzaju konkursów muzycznych i przez parę lat śpiewałam w chórze dziecięcym, w którym użyczyłam swojego głosu przy nagrywaniu albumu… już wtedy dawało mi to ogromną satysfakcje co ewaluowało w późniejszych czasach…

Jesteś muzykiem z wykształcenia, czy samoukiem?
Samoukiem…. Nigdy nie uczyłam się śpiewać pod okiem profesjonalisty ani nie uczęszczałam do szkoły muzycznej…. zdaje sobie sprawę, że jest parę rzeczy, nad którymi powinnam popracować. Muzyka jest we mnie tak głęboko ,że kiedy śpiewam, emocję wydobywają się ze mnie same… i to jest silniejsze. Niedoskonałości się gubią…

Na stałe mieszkasz w Niemczech, ale tworzysz po polsku. Nie chcesz tracić kontaktu z językiem, czy kierują Tobą wyższe cele?
Tak, od paru lat mieszkam poza Polska. Gdzie strasznie tęsknie za rodziną i przyjaciółmi … Muzyka jest tu ze mną 🙂  Zawsze chciałam tworzyć i wykonywać polskie utwory. Wychowałam się na polskim, starym, dobrym rocku… Chciałabym koncertować również w Polsce… A to, że los zaplanował u mnie wyjazd poza granice Naszego kraju nie oznacza, że z tego zrezygnuje… I mam nadzieję, że godnie promuję polską muzykę w innych krajach…

Zdobyłaś wiele nagród i wyróżnień na konkursach piosenki polonijnej. Nie myślałaś, by wystartować w eliminacjach do polskiej reprezentacji na Eurowizji?
Na wszystko przyjdzie czas i miejsce … Oczywiście, myślę o wzięciu udziału w dużych festiwalach czy przeglądach piosenki jednakże nie „od razu Rzym zbudowano”,  mniejsze festiwale są nieocenione w zdobywaniu przeze mnie doświadczenia, które mam nadzieje wykorzystać z sukcesami w przyszłości!

Gdybyś miała podać swoje TOP 5 wokalistek, na których wzorujesz swój styl, z których czerpiesz najwięcej inspiracji, to kto w nim by się znalazł?
Hmmm…. Chyba nie uda się ich wyliczyć. Wszystkie wokalistki, których słucham mają dla mnie coś ważnego. Z każdej czerpię jakieś inspiracje.

Okładka singla „Na raz”

Jak można zdefiniować twoją muzykę? W jakich gatunkach czujesz się najpewniej?
Cudownie czuję się w rocku choć ostatnio zaczęłam również odnajdywać się pop-ie. Wiec chyba najlepszą rzeczą było połączenie tych dwóch gatunków, co zrobiliśmy przy singlu „ Na raz”. Wyszedł nam świetny pop-rockowy kawałek. Moje koncertum są za każdym razem inne… wszystko zależy o tego jakie emocje w danym momencie mną kierują, ale zawsze staram się robić to sercem i dawać z siebie 120%!

Przygotowujesz się do wydania swojego autorskiego albumu. Znajdą się na nim wyłącznie polskie piosenki, czy także anglo – bądź niemieckojęzyczne?
Uważam ze każda osoba znajdzie na tym krążku coś dla siebie – odrobinę pieprzu i odrobinę spokoju – myślę, że płyta będzie swoistym przedstawieniem się mojej osoby – chciałabym by ludzie mogli mnie dobrze poznać!… A w jakich językach będą tworzone wszystkie piosenki… zostawmy to niespodzianką.

Płyta będzie dostępna zarówno w Niemczech,  jak i Polsce, czy tylko tutaj?
Prace na płytą i szczegółami trwają… Bardzo bym chciała aby była dostępna zarówno w Polsce jak i w Niemczech… Ale czy to się uda… Zobaczymy…

Kto oprócz Ciebie zaangażowany jest w produkcję krążka?
Hmmm…. Kto oprócz mnie jest zaangażowany w produkcje krążka? To cały sztab świetnych i zakochanych w muzyce ludzi. Współpracuje z wieloma muzykami, każdy ma inne pomysły i myślę że płyta ta będzie ciekawą, wypadkową różnych gustów muzycznych.

Kiedy możemy spodziewać się efektu końcowego?
Rok 2019 będzie dla mnie bardzo pracowitym rokiem… I sądzę, że zakończymy go wypuszczeniem mojego krążka.

Planujesz przyjechać do nas na promocje płyty?
Oczywiście, że tak!!! Nie wyobrażam sobie inaczej! Przecież to będzie jedna z najważniejszych chwil w moim życiu… Nie mogłabym opuścić takiego wydarzenia.

Teledysk do singla „Na raz”, który zapowiada twoją płytę, powstał w Landschaftpark. Dlaczego akurat to miejsce wybrałaś na tło?
Zależało mi bardzo na miejscu , które odda klimat mojego singla „na raz” – jako że piosenka ma rockowe kopnięcie stwierdziłam, że nieczynna fabryka huty w oddalonym od mojego domu 50 km Duisburgu będzie fantastycznym i ciekawym dla oka tłem do piosenki… Miejsce jest bardzo ciekawe z charakterystyczną industrialną architekturą , którą mało kto , szczególnie w Polsce zna – równie ważne jest pokazanie fanom w jakim miejscu na chwile obecną mieszkam i tworze – na ten moment jest to północna Nadrenia w Niemczech – ma na swoim terenie piękne i ciekawe miejsca, które będę się starała przemycać w miarę możliwości w swoich teledyskach – wiec bądźcie czujni!