/Legiony – film, na który czeka Niepodległa

Legiony – film, na który czeka Niepodległa

Cieszyn po raz kolejny stanie się planem filmowym! We wrześniu i październiku na terenie Cieszyna kręcone będą sceny do filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film skoncentruje się na szlaku bojowym Legionów z lat 1914-1916, od wymarszu z Oleandrów do bitwy pod Kościuchnówką.

Jak pisze producent – „Legiony to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia.” Legiony to formacja wojskowa z XX wieku, która stała się zalążkiem Wojska Polskiego i miała ogromny udział w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dziś stanowi symbol wolności, odwagi i honoru. Była pierwszym od czasu Powstania Styczniowego realnym spełnieniem marzeń o zrywie narodowowyzwoleńczym, który swój szczęśliwy finał znalazł w 1918 roku.

Film jednak nie będzie miał charakteru ściśle dokumentalnego – na tle wielkiej historii będzie rozgrywała się uniwersalna historia o wchodzeniu w dorosłość. Obok postaci historycznych – taki jak Józef Piłsudski, Zbigniew Dunin-Wąsowicz – w obrazie pojawią się również postaci fikcyjne, których historie jednak wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów.

W filmie wystąpią między innymi Sebastian Fabijański (jako Józef ps. „Wieża”), Bartosz Gelner (Tadeusz Zbarski), Mirosław Baka (porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”), Jan Frycz (brygadier Józef Piłsudski) i Borys Szyc (rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz). Producenci zapowiadają, że będzie to projekt filmowy o niespotykanym dotąd w naszym kraju rozmachu wizualnym, kostiumowym i scenograficznym. Przez plan przewiną się tysiące statystów, trzon obsady będą stanowić utytułowani polscy aktorzy. Obraz powstanie przy wparciu konsultantów historycznych, wojskowych i kulturowych. Efekty specjalne będą wyjątkowe – odpowiadać za nie będą wybitni specjalności z kraju i z zagranicy. Premiera planowana jest na jesień przyszłego roku.

Zdjęcia odbywać się będą 17 września przy ul. Kominiarskiej, Fredry, Szerokiej, na Placu Św. Krzyża i w Muzeum Drukarstwa. Działania adaptacyjne scenografów rozpoczną się już 3 września. Kolejne zdjęcia będą odbywać się na Rynku w dniach 14-16 października, prace scenograficzne będą trwały od 25 wrześniaW związku z tym w najbliższych tygodniach twórcy filmu będą odwiedzać zarządców i właścicieli nieruchomości, które będą wymagały adaptacji, by poprosić o umożliwienie prac ekipy filmowej i ustalić warunki tych działań. Dlatego w imieniu producentów pragniemy z góry podziękować wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie za wyrozumiałość i współpracę.

Producentem filmu jest Picaresque Maciej Pawlicki. Film powstaje w koprodukcji z firmą Polcar Andrzej Senkowski, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i ze współfinansowaniem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Fot. Wiadomości Ratuszowe

UM Cieszyn