/Kwietniowa wystawa w Szpitalu w Cieszynie!

Kwietniowa wystawa w Szpitalu w Cieszynie!

Kwietniowa wystawa fotografii piktorialnej goszcząca w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, to nie lada gratka dla miłośników tej sztuki. Fotografie, a raczej fotoobrazy Damiana Łękawy przyciągają swoją oryginalnością i niepowtarzalną atmosferą. Wystawa „Małe Ojczyzny” prezentowana jest w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie (Zespół Poradni Specjalistycznych), wstęp bezpłatny.

 

Damian Łękawa, fotograf, nauczyciel geografii oraz informatyki w szkole podstawowej i gimnazjum oraz prowadzący warsztaty fotografii dla dorosłych i młodzieży. Fotografią zajmuje się od 6 lat. Jest członkiem Grupy Fotograficznej Pictorial Team oraz Fotograficznego Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”, które zajmują się fotografią pictorialną i są zbiorowym członkiem Fotoklubu RP. Założycielem obu formacji, które propagują w fotografii artystycznej piękno polskiego krajobrazu był – zmarły w marcu – Mieczysław Wielomski. Sztandarowe wystawy to: „Silesia przeciw nicości”, „Grande Verre”, „Prowincjonałki polskie”, „Na krawędziach rzeczywistości”, „Nie ma pamięci o tych co żyli”, „Fotografia Ojczysta – wiek XXI”.
Wystawa prezentuje zdjęcia z dwuletniej działalności Damiana Łękawy w Stowarzyszeniu. Przedstawia ona obraz Śląska, Małopolski oraz Kielecczyzny. Autor zbacza z utartych miejsc i pokazuje piękno „małych ojczyzn”, tuż za rogiem, kilka kroków od gwarnych atrakcji turystycznych. To obraz miast i prowincji widziany oczyma autora.

Piktorializm to pojęcie używane do opisu fotografii, w której artystyczna jakość, wartości malarskie, kolorystyczne czy fakturowe są bardziej istotne od wiernego odwzorowania rzeczywistości. Jednym z pierwszych polskich orędowników wprowadzenia fotografii na salony sztuk pięknych był Jan Bułhak, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Pomimo upływu przeszło stu lat, fotografia, zwłaszcza w Polsce, nie doczekała się należnego miejsca w świecie sztuk wizualnych. Być może działalność artystyczna i wystawiennicza członków jedynej takiej formacji fotograficznej w Polsce stan ten zmieni.

Prace członków Pictorial Team pokazywane były w najważniejszych krajowych galeriach sztuki, reprezentowały również polską fotografię artystyczną w ramach Grupy 8 na festiwalach polskiej kultury w kilkunastu krajach na różnych kontynentach. Członkowie Teamu posiadają ważne wyróżnienia między innymi Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego – Londyn, Sony Award – Tokio Paris, International Photography Award – USA, Sinar Award – Lozanna, medal imienia Jana Bułhaka – Polska.

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

mat. pras. (SP)