/„Król” w Teatrze Polskim w Warszawie [RECENZJA]

„Król” w Teatrze Polskim w Warszawie [RECENZJA]

Dnia 30 października 2018 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie został wystawiony spektakl „Król”. Swoją premierę miał 18 maja 2018 roku.

Sztukę, która jest przeniesieniem na deski teatralne bestselerowej powieści Szczepana Twardocha wyreżyserowała Monika Strzępka, a za jej adaptację odpowiedzialny jest Paweł Demirski.

Spektakl obrazuje panującą w Warszawie sytuację polityczną i obyczajową tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Akcja rozgrywa się w dzielnicach nędzy, luksusowych burdelach i eleganckich ulicach Śródmieścia. Na ulicach rządzi przemoc i silna pięść.

Głównym bohaterem jest Jakub Szapiro, znany żydowski bokser, w którego rolę brawurowo wciela się lubiany aktor, Adam Cywka. Równie ważną postacią, która pojawia się na scenie praktycznie przez cały czas jest charakterna Litani, której rola została powierzona Barbarze Kurzaj, znanej m.in. z roli Sabiny w serialu „Barwy szczęścia”. W moim odczuciu tych woje bohaterów tworzy główny duet całego spektaklu.

W całym przedstawieniu nie ma jednak mniej, czy bardziej ważnych bohaterów. Każdy z aktorów swoją rolę odgrywa z ogromnym zaangażowaniem.

Warto jednak wyróżnić nazwiska takie jak Andrzej Seweryn, Marcin Bosak, Krzysztof Kwiatkowski, Grażyna Barszczewska, czy Krzysztof Dracz. Stworzyli bohaterów wiarygodnych, prawdziwych i takich, których zachowania podczas całego przedstawienia zapadają w pamięć widza po obejrzeniu.

Spektakl skierowany do wszystkich wiernych czytelników Szczepana Twardocha, ale także do osób, które interesuje historyczna Warszawa przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Ciekawostką jest, że „Król” nie jest pierwszym spektaklem, który powstał według książki Twardocha. Kilka lat wcześniej w Katowicach został zaprezentowany spektakl według bestselerowej „Morfiny”.

Spektakl realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Ponad trzy godziny, które dają do myślenia.

Serdecznie polecam.

Fot. Teatr Polski w Warszawie

Mariola Morcinková