/„Koncert Wolności” w Cieszynie

„Koncert Wolności” w Cieszynie

1 maja 2019 roku na cieszyńskim Rynku odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne z udziałem ikon lat 80-tych. Na scenie pojawiła się m.in. Martyna Jakubowicz, Tomek Lipiński a także Stasiuk i Haydamaky.  W ten sposób uczczono 30 lat odzyskania wolności.

„Koncert Wolności” to historyczne wydarzenie muzyczne, które ma było okazją do świętowania 30 lat od „Jesieni Ludów” 1989 roku.  W ten sposób uczczono to niezwykle ważne i symboliczne odzyskanie wolności. Czy można to zrobić lepiej niż na granicy?” – mówi Jolanta Dygoś, dyrektor Przeglądu Filmowego Kino na granicy.

Gwiazdy Koncertu Wolności :

Martyna Jakubowicz
Jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi.

Laura a její tygři
Ten kultowy zespół, który rozpoczął swą działalność ponad 30 lat temu, założył w czeskim Moście w roku 1985 Karel Šůcha, obecnie jedyny oryginalny członek zespołu. Ich muzyka to wybuchowa mieszanka funku, soulu, ska i rocka. Przez wiele lat artystycznej działalności przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Obecnie wokalistką jest Lucie Bakešová.

Projekt Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky
Projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky” ukazał się na polskim rynku pod koniec stycznia 2018. Polski pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją ethno-rockową Haydamaky z Kijowa wspólnie nagrali 10 kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza.

Tomek Lipiński
Współtwórca polskiej sceny alternatywnej. Wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Legenda polskiej muzyki rockowej. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness.

Koncert Wolności organizowany był w ramach 21. Kino na Granicy / Hranici – Cieszyn / Český Těšín. Współorganizatorem wydarzenia był Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” – COK. Był jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach cyklu „Wolność. 1989”. O wolności w kulturze mowa była zarówno na scenie, jak i na ekranie oraz podczas licznych debat i spotkań z twórcami działającymi w czasach tej burzliwej epoki. (źródło: Cieszyński Ośrodek Kultury – Dom Narodowy)

fot. Małgorzata Krawczyk

realizacja video: Michał Krawczyk

mat. pras (MK)