/Kino na Granicy z gwiazdorską obsadą

Kino na Granicy z gwiazdorską obsadą

Już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia Cieszyn rozbłyśnie gwiazdami. Z okazji 21. edycji przeglądu filmowego Kino na Granicy na majówkę przyjedzie tu cała plejada gwiazd, a wśród nich Marcin Dorociński, Małgorzata Foremniak, Gabriela Muskała, Jacek Braciak czy Bartłomiej Topa. Lista gości festiwalu liczy ponad 140 nazwisk, a liczba filmów z ich udziałem jest bliska 200.

Kino Cieszy(n)

Kino na Granicy to coroczne święto filmowe. Podczas festiwalu zobaczyć będzie można najważniejsze tytuły z Polski, Czech i Słowacji, w tym wiele nowości. Przedpremierowo m.in. „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, a wśród nowych filmów: „Ciemno prawie noc” Borysa Lankosza, „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz, czy czesko-słowacka produkcja „Jan Palach” Roberta Sedláčka, która rozpocznie tegoroczny przegląd.

fot. Wojciech Wandzel

Wolność na granicy

Wszystkie wydarzenie dostępne są dla posiadaczy akredytacji, które będzie można kupić w biurze festiwalowym od 26.04 do 3.05. W obiektach można będzie też nabyć bilety na wybrane seanse. Dla mieszkańców i turystów spędzających majówkę w Cieszynie organizatorzy przygotowali również sporo wydarzeń bezpłatnych. To m.in. wyjątkowy Koncert Wolności (1.05) z udziałem takich gwiazd jak: Martyna Jakubowicz, Tomasz Lipiński czy Stasiuk i Haydamaky. Ponadto, spektakularne pokazy transgraniczne nad rzeką Olzą oraz wystawy prac Andrzeja Pągowskiego czy Adama Sikory. Odbędą się również specjalne bezpłatne pokazy filmów, np. „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej i „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka.

Podczas tegorocznego Kina na Granicy z okazji 30-lecia „Wiosny Ludów” w 1989 r. dużo miejsca poświęcone będzie wolności. Z tej okazji oprócz klasyków na ekranie, jak „Ucieczka z kina Wolność”, będzie można wziąć udział w spotkaniu poświęconym pamięci Kory – dla wielu symbolu wolności. Po projekcji „Wielkiej majówki” i „Pięciu bajek o miłości” Korę wspominać będą m.in. Kamil Sipowicz i Mariusz Grzegorzek.

Spotkania na granicy

W ramach cyklu „Wolność. 1989” odbędą się również dwie wyjątkowe debaty poświęcone ostatniemu 30-leciu wolności w kulturze i polityce. Wśród wybitnych gości m.in. byli premierzy – Jerzy Buzek i Hanna Suchocka oraz twórcy – Janusz Zaorski czy Krzysztof Zanussi.

Zapowiada się również wielka debata reżyserów. To kontynuacja zapoczątkowanej rok temu przez „Reżyserzyce” idei spotkań dotyczących aktualnej sytuacji w branży filmowej. W tym roku w debacie udział wezmą najciekawsi polscy reżyserzy, a wśród nich m.in. Jagoda Szelc, Piotr Domalewski, Joanna Kos Krauze, Kasia Adamik czy Maciej Pieprzyca, Adam Sikora.  W różnorodnym programie także projekcja głośnego filmu „Leaving Neverland”, a po niej rozmowa o kulisach show-biznesu.

Kino na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 27.04 – 3.05.2019. Szczegóły programu dostępne są na www.kinonagranicy.pl

***

Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.

Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni, symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku, celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.

www.kinonagranicy.pl

fot. mat. pras.

(mat. pras.)