/Jubileusz 65 lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich

Jubileusz 65 lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich

W pięknej miejscowości Kończyce Wielkie w dniu 16.11.2019 obchodzono jubileusz 65 lecia Koła Gospodyń Wiejskich. W obchodach brało udział większość mieszkańców wioski oraz mnóstwo zaproszonych gości.
Całość od początku prowadziła Pani Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Maria Żyła, ubrana w strój który jak się dowiedziałem jest strojem właśnie tego Koła. Gorąco przywitała wszystkich gości między innymi Starostę Powiatu, Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i wielu wielu innych.

 „Sędziwy wiek, kruchość fizyczna,mniej sprawna pamięć – nie odbierają nikomu prawa do godnego życia bo godność bo godność się nie starzeje”.

 W dniu dzisiejszego święta chcę wyrazić szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość jakimi obdarzacie nas i młode pokolenie. To wy dajecie nam ciepło i zrozumienie. To wy jesteście w naszych domach piewcami tradycji, Kultywujecie stare obrzędy i zwyczaje przez co wzbogacacie i pokazujecie unikalna kulturę i obyczaje naszego regionu.- Maria Żyła

Coś z życia Koła Gospodyń Wiejskich na podstawie materiałów Pani Marii Żyły

„65 lat w życiu młodego człowieka to bardzo długi czas, 65 lat w życiu starszej osoby to moment, to chwila która w oka mgnieniu przypomina wszystkie dobre i złe chwile w życiu. 65 lat istnienia organizacji społecznej, to praca i trud wielu jej członków aby organizacja działała, przynosiła efekty.

Jest rok 1954 – niewiele osób na tej sali pamięta ten rok bo po prostu byli mali albo ich nie było jeszcze na świecie. Cała Polska, jak i nasza wieś była zniszczona II-gą wojna światową. Dzięki chartowi ducha, podnosząca się z ruin i powojennej biedy zaczyna się skupiać w rożne organizacje i działać dla dobra mieszkańców wsi. Rolnicy reaktywują powstałe 1939 roku Kółko Rolnicze, którego integralną częścią staje się powołane 14 listopada 1954 roku Koło Gospodyń Wiejskich. Na zebraniu w szkole spotkały się aktywne gospodynie z przedstawicielką powiatu. Na tym spotkaniu było tylko 9 kobiet, wybrały przewodniczącą, panią Katarzynę Demkowicz, pozostałe panie zostały członkami zarządu.

Przypomnę nazwiska przewodniczących KGW w ostatnich 65-ciu latach.

  1. Katarzyna Demkowicz – 1954 -1970
  2. Franciszka Foltyn – 1970 – 1985
  3. Maria Sufa  – 1985 – 1987
  4. Aniela Błasiak –  1987 – 2006
  5. Zofia Feluś –   2006 – 2010
  6. Maria Żyła –   2010 –  do nadal

Sprawna organizacja i zarządzanie przewodniczących wraz z zarządami miały decydujący wpływ na osiągnięcia Koła Gosp. Wiejskich.

Te pierwsze lata były bardzo ciężkie, nie było prądu, maszyn i tych udogodnień które mamy dziś. Panie się jednak nie poddawały. Brały udział w kursach, szkoleniach, pokazach i wiele się tam uczyły.

Życie na wsi pomału zaczynało się zmieniać na dobre. Był już prąd, więc w roku 1960 panie z KGW zakupiły pralkę elektryczną, którą można było wypożyczać. Kilka lat później Spółdzielnia Kółek Rolniczych zakupiła patelnię elektryczną i magiel, Koło prowadziło też wypożyczalnię naczyń stołowych…..” to tylko fragment z historii KGW.

Fot. Andrzej Kowol

(AK)