/Joanna Wowrzeczka kandyduje na Burmistrza Cieszyna

Joanna Wowrzeczka kandyduje na Burmistrza Cieszyna

Joanna Wowrzeczka urodziła się 28 maja 1972 w Cieszynie. Jest artystką, socjolożką sztuki, wykładowczynią akademicką, redaktorką oraz działaczką społeczną. Doktor habilitowana sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2016). 

Wowrzeczka to Absolwentka Instytutu Sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filii w Cieszynie (1995 rok). Doktorat z socjologii obroniła na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w 2004 roku rozprawą Negocjatorzy sztuki. Studium socjologiczne galerii artystycznych w Polsce, promotorem był prof. Wojciech Świątkiewicz. Kolejny doktorat, tym razem w dziedzinie sztuki piękne obroniła na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2008 roku, promotorką była prof. Elżbieta Kura.

Współtwórczyni z Adamem Molendą Pracowni Obserwacji Faktów Artystycznych – POFA 112, która zajmowała się tworzeniem czytelni sztuki współczesnej. Od 2000 roku prowadziła koło artystyczno – naukowe „Poza Pracownią”, za pomocą którego studenci mogli mierzyć się z takimi formami wypowiedzi artystycznej, które nie były obecne w standardowym harmonogramie zajęć uczelni. Koło zorganizowało kilka edycji spotkań warsztatowych w Cieszynie pt. „Eksploracje” w której wzięli udział czołowi polscy artyści. W 2002 roku była jedną z założycielek Galerii „Szarej”, której była przez 5 lat koordynatorką. Pracę w galerii zakończyła w 2005 roku dwiema wystawami „Niosę przed sobą lustro” (zbiorowa wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi, kurator główny Roman Lewandowski) i Zuzanny Janin „Widziałam swoją śmierć”. Kolejne lata zajęła jej praca malarska i akademicka. Redaktorka działu sztuka w magazynie „Opcje” (2010-2011). Nominowana do nagrody Kobieta 2009 Roku („Gazeta Wyborcza”). Finalistka I i II edycji konkursu: Obraz Roku (2001, 2002). Uczestniczka rezydencji artystycznej w North Wales School of Art and Design w Wrexham w Walii, przyznanego w drodze konkursu przez Galerię Bielską BWA (2008). Otrzymała wyróżnienie Regulaminowe w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień „2009, 39.Biennale Malarstwa. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej Znaki Czasu (zbiory zachodnio-pomorskie i śląskie).

Autorka wielu wystaw oraz publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych. W 2012 roku była uczestniczką Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art. W 2013 roku została wybrana „Kobietą na medal powiatu cieszyńskiego”.

Obecnie kieruje świetlicą Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie oraz kandyduje na nowego Burmistrza Cieszyna z Komitetu Wyborczego Wyborców Siła.

Dlaczego podjęła tę decyzję?

-Cieszyn to potencjał. Jesteśmy Siłą, które chce go wyzwolić. Chcemy żyć w zdrowiu, wolności i nie bać się o przyszłość My, mieszkańcy Cieszyna, bierzemy sprawy w swoje ręce, Siła we współpracy. I zawsze razem, mówi Wowrzeczka.

Fot. z archiwum prywatnego Joanny Wowrzeczki

mat.pras. (SP)