/Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu

Zbliża się świąteczny czas. Wiele firm turystycznych organizuje wtedy wycieczki na Jarmarki Bożonarodzeniowe. Jedną z takich wycieczek jest wyjazd do Wiednia, który w okresie świąt Bożego Narodzenia zamienia się w magiczną krainę światełek, drewnianych chatek, karuzeli jak z bajki. W powietrzu unosi się zapach wina i przypraw korzennych oraz świątecznych przysmaków. Słychać śmiech dzieci i dorosłych oraz pieśni adwentowe.

Jarmarki wiedeńskie organizowane są w wielu różnych miejscach.

Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Rathausplatz

Jarmark organizowany w odświętnie przystrojonych, drewnianych chatkach, w których można zakupić świąteczne wypieki i słodycze, ozdoby choinkowe, wyroby rękodzieła z drewna i skóry, biżuterię oraz ceramikę artystyczną. Oprócz zakupów,  można napić się grzanego wina, zjeść pieczone kasztany. W okolicznym, świątecznie udekorowanym parku, przy choince można posłuchać muzyki, jak również pieśni adwentowych w wykonaniu chórów z Austrii i innych krajów.

Jarmark Bożonarodzeniowy Altwiener Christkindlmarkt / Freyung

Jarmark Bożonarodzeniowy Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung ma długą tradycję. Na jarmarku można kupić wyroby rzemiosła artystycznego i nie tylko. Na placu można posłuchać pieśni adwentowych.

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Karlsplatz

Bożonarodzeniowy Jarmark Rzemiosła Artystycznego ma miejsce na placu Karlskirche przed barokowym kościołem św. Boromeusza. Znajdująca się tam wielka fontanna jest zamieniona na parkur, na którym dzieci mogą pojeździć na kucykach. Szczególną atrakcją jarmarku jest taniec aniołów.

Bożonarodzeniowa wioska w ogrodzie pałacu Schloss Belvedere

Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany jest w ogrodzie pałacu Schloss Belveder, jednej ze najbardziej znanych atrakcji turystycznych Wiednia. Oprócz zakupów na jarmarku można  posłuchać arii operowych, chórów dziecięcych i gospel. Dzieci mogą pojeździć na karuzeli, przejechać się ciuchcią lub poeksperymentować w malarskim atelier pałacu.

Jarmark Bożonarodzeniowy na ulicy Spittelberg

Jarmark odbywa się przy ulicy Spittelberg, w zrewitalizowanej części biedermeierowskiego kwartału, którego urok stanowią małe uliczki, przy których znajdują się stoiska z wyrobami rzemiosła artystycznego, ceramiką, biżuterią ze srebra, emali i mosiądzu.
Odwiedzający oprócz zakupów mogą skosztować świątecznych specjałów, a także pokrzepić się grzanym winem lub ponczem.

Jarmark Bożonarodzeniowy na dziedzińcu pałacu Schloss Schönbrunn

Na dziedzińcu pałacu Schloss Schönbrunn, przed cesarską rezydencją Habsburgów tradycyjnie jak co roku można kupić różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego: biżuterię, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Można także napić się grzanego wina i skosztować pieczonych  kasztanów.

Bożonarodzeniowa wioska na placu Maria-Theresien-Platz

Pomiędzy Kunsthistorisches Museum a Naturhistorisches Museum w czasie adwentu znajduje się świąteczna Wioska Bożonarodzeniowa.
Na ponad 60 stoiskach można kupić tradycyjne wyroby rzemiosła artystycznego i oryginalne prezenty pod choinkę. Czas oczekiwania na przyjście Chrystusa umilają pieśni adwentowe i kolędy wykonane przez chóry gospel. Można także posłuchać orkiestr dętych.

Oprócz wizyty na jarmarkach, w programie wycieczkowym znajduje się również krótkie zwiedzanie Wiednia. Zobaczyć wtedy można, m.in. Ringstrasse, Operę, Ratusz, Katedrę św. Stefana, Hofburg, Parlament, Teatr, Belweder.

fot. Małgorzata Krawczyk

mat. pras. (MK)