/Centrala skoczowskiej Biblioteki zamknięta!

Centrala skoczowskiej Biblioteki zamknięta!

Od dziś (11 marca) centrala Biblioteki Publicznej w Skoczowie będzie nieczynna. Powodem, dla którego przez pewien czas korzystanie z placówki będzie niemożliwe, jest długo wyczekiwany remont Wypożyczalni dla dorosłych.

– To duże przedsięwzięcie, na które skoczowska biblioteka czekała od dawna. W tym roku, dzięki zwiększonej dotacji z gminy, za co bardzo dziękujemy włodarzom Skoczowa i Radzie Miejskiej, możemy przeprowadzić niezbędne prace. Dzięki zaplanowanym zmianom uda nam się przede wszystkim powiększyć przestrzeń na książki, czego nam obecnie bardzo brakuje, ponieważ nie mamy możliwości rozbudowy, ani też zorganizowania osobnego magazynu. Staramy się na bieżąco zaspokajać potrzeby czytelnicze mieszkańców naszej gminy, co roku kupujemy wiele nowości, zazwyczaj bezpośrednio po premierze, wymieniamy też najbardziej zniszczone woluminy, ale wiąże się to również z ciągłym rozszerzaniem naszego księgozbioru – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor skoczowskiej biblioteki. – Naszym największym problemem są zbyt szerokie regały, przez co za książkami powstaje pusta przestrzeń, której w żaden sposób nie możemy wykorzystać. Poza tym dużym kłopotem jest niewłaściwe ustawienie regałów. W efekcie wiele książek po prostu leży w stosach jedna na drugiej, a przestrzenie między regałami są bardzo ciasne. W wielu miejscach jest również dosyć ciemno, ponieważ obecne ustawienie regałów nijak ma się do zamontowanych na suficie lamp. Bardzo to utrudnia korzystanie z księgozbioru, zwłaszcza osobom starszym i najwyższy czas to zmienić.

W ramach remontu obecne regały zostaną odpowiednio zmodyfikowane i ustawione na nowo, zaś nowoczesne, energooszczędne lampy LED-owe zastąpią obecne lampy jarzeniowe. Między innymi zmienią się również kolory ścian, a na podłodze pojawią się płytki. Wypożyczalnia zyska też nowe meble. Wszystko po to, by skoczowska biblioteka zyskała nowy blask i stała się placówką przyjazną dla czytelników i nowoczesną.

– Tak naprawdę planowany remont to trzeci już etap modernizacji naszej biblioteki. Zmiany wprowadzamy konsekwentnie od początku 2017 roku. Zaczęliśmy od zmian wewnętrznych, których było sporo, a najważniejsze i najbardziej widoczne z nich to na przykład: znaczne rozszerzenie godzin otwarcia placówki dla czytelników, pełna informatyzacja systemu wypożyczeń, instalacja przewijaka dla niemowląt oraz dystrybutora z wodą, całkowicie nowa identyfikacja wizualna, znaczne rozszerzenie ilości wydarzeń kulturalnych i wiele innych. Z kolei etap drugi przeprowadziliśmy w roku 2018. Objął między innymi optymalizację przestrzeni i szereg zmian wizualnych w Oddziale dla dzieci, Kąciku Malucha, Czytelni oraz na korytarzu głównym. Oczywiście nie zapomnieliśmy też o ułatwieniach dla naszych czytelników, dlatego na przykład uruchomiliśmy sms-owy system powiadamiania o zarezerwowanych książkach, wprowadziliśmy usługę „Książka dla seniora” czy zmieniliśmy nasz katalog internetowy na nowoczesny, łatwiejszy w obsłudze i znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika – wylicza dyrektor biblioteki.

Zakończenie prac planowane jest na kwiecień. Wtedy też biblioteka ponownie zaprosi czytelników w swoje mury.

– Bardzo przepraszamy naszych drogich czytelników za utrudnienia, ale zakres prac po prostu uniemożliwi korzystanie z naszego księgozbioru w trakcie remontu. W tym czasie prosimy o korzystanie z Filii nr 1 (ul. Bielska 34 w Skoczowie) oraz Filii nr 2 (ul. Ks. H. Sobeckiego 8 w Pierśćcu), a w kwietniu znowu zapraszamy do nas – dodają skoczowscy bibliotekarze.

fot. Biblioteka Skoczów

mat.pras.(MM)