/„Barwy życia” w Szpitalu Śląskim w Cieszynie!

„Barwy życia” w Szpitalu Śląskim w Cieszynie!

Taki tytuł nosi majowa edycja Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Autorką symbolicznych, subtelnych a zarazem tętniących barwą wystawionych obrazów jest znana artystka Stefania Bojda. Serdecznie zapraszamy, galeria znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych, wstęp bezpłatny.

Artystka urodziła się, mieszka, pracuje i tworzy w Cieszynie. Studia artystyczne ukończyła na UŚ w Katowicach Filia   w Cieszynie. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu oraz pastel.

Od lat zajmuje się ilustracją książkową. Najważniejszą tematyką jej twórczości jest malarstwo symboliczne, w którym dominuje kobieta, przyroda i kwiaty. Na wystawie artystka prezentuje malarstwo metaforyczne. – Jeżeli chcielibyśmy analizować malarstwo od zarania dziejów, to nic innego, jak opowieść o życiu. Od początku w mojej twórczości pojawia się czas, przemijanie. Część z moich prac ma ukryte symbole. Często maluję kwiaty – lubię kwiaty, ale nie lubię ich malować w wazonach  – mówi Stefania Bojda.

Wydała tomiki malarstwa wzbogacone wierszami naszych rodzimych potów: „Tobie dedykuję”, „Na strunach życia”, „Barwy i słowa”, „Kwiaty dla Ciebie”, „Serce przyrody”, „Zatrzymać marzenia”, „Piórkiem i pędzlem przez poezję K.J. Węgrzyna”

Stefania Bojda przez lata wypracowała swój niepowtarzalny i niezwykły styl W swoim dorobku posiada przeszło tysiąc prac olejnych i trzysta na jedwabiu. Część jej obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach. Prace pokazywała na kilkudziesięciu wystawach zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, w kraju i za granicą.  Od dwudziestu paru lat swoje malarstwo wykorzystuje do różnych akcji, loterii charytatywnych.

Jest współautorką (z bratem Józefem Golcem) 3-tomowego Słownika Biograficznego Ziemi Cieszyńskiej  oraz  4 tomu – suplementu. Z nagród ceni sobie Laur Srebrnej Cieszynianki (1998 r.) oraz Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w Dziedzinie Kultury (2005r.)

Przez lata prowadziła dziecięcą grupę plastyczną „Cieszyńskie Plastusie”, grupę znaną i cenioną ze względu na swoje dokonania i osiągnięcia nie tylko w Polsce. Jej uczestnicy zdobywali szereg medali, nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, między innymi w Japonii i Indiach.

Pani Stefania urzeka ludzi skromnością i radością. Jej prace wszędzie budzą zachwyt.

Barbara Karnas-Greń