/Balaton- urlopowy raj dla rodzin z dziećmi!

Balaton- urlopowy raj dla rodzin z dziećmi!

Samo jezioro Balaton, inaczej Jezioro Błotne – nazywane jest węgierskim morzem, ponieważ to największe jezioro tego kraju i zarazem Europy Środkowej. Położone jest w południowo – zachodnich Węgrzech na Nizinie Panońskiej. Posiada 77 km długości oraz średnią szerokość ok. 6 km. Powstało w wyniku zlania rowu tektonicznego. Balaton jest w zasadzie jeziorem bezodpływowym. 

Jezioro Balatońskie jest głównym ośrodkiem sportów wodnych na Węgrzech. To idealne miejsce do uprawiania wielu dyscyplin m. in. żeglarstwa, pływania czy surfingu. Wokół jeziora wytyczono ścieżki spacerowe oraz trasy rowerowe. Niestety Balaton nie oferuje piaszczystych plaż. Brzeg ma trawiasty. Dno jest piaszczyste, przyjemne, nie muliste. Miejscami rosną trzciny, ale takich miejsc z szuwarami jest zdecydowanie mniej niż w Polsce.

Dno jeziora nie jest porośnięte glonami – w tym właśnie bardziej przypomina morze, a nie nasze, polskie jeziora. Brzeg jest umocniony kamieniami, co zapobiega degradacji terenu. Balaton jest płytkim akwenem, średnia jego głębokość to 3,6 m. Nad Balatonem jest jedna sztucznie usypana piaszczysta plaża w Balatonlelle. Jest płatna, ma łagodne zejście do wody podobnie jak nad morzem, jest tłumna i gwarna. Oferuje mnóstwo atrakcji w adekwatnych cenach.

Obfite w ryby oraz żyzne tereny dookoła jeziora, od zawsze przyciągały ludzi. Balaton jest centrum turystyki i rekreacji. Na początku XX w. powstały tutaj prawdziwe kąpieliska.

Miasta i ośrodki Balatonu oferują wypoczynek na wysokim poziomie, z mnóstwem atrakcji oraz dobrym zapleczem gastronomiczno – hotelowym. Sezon turystyczny trwa od czerwca do końca sierpnia. Średnia temperatura wody w lecie wynosi około 23 °C. Według danych z 2014 r. woda w większości monitorowanych kąpielisk położonych w strefie przybrzeżnej Balatonu osiąga najwyższą klasę.

Od 2002 roku BirdLife International uznaje Balaton za ostoję ptaków IBA. Jest to ważne miejsce dla zimującego ptactwa wodnego. Do gatunków, których występowanie zaważyło na uznaniu jeziora za ostoję, należą: narażona głowienka (Aythya ferina) i gatunki najmniejszej troski – gęś zbożowa (Anser fabalis), gęś białoczelna (Anser albifrons), gęgawa (Anser anser), krzyżówka (Anas platyrhynchos), czernica (Aythya fuligula) i gągoł (Bucephala clangula)

Już w latach 80-tych XVIII w. miejscowość Balatonmariafurdo, położona nad jeziorem Balaton, była jedną z ulubionych wakacyjnych miejscowości wypoczynkowych Węgrów. Wiadomo, że świeże powietrze i bliskość jeziora wszystkim gwarantują wspaniały wypoczynek. Miejscem godnym zwiedzenia jest również półwysep Tihany, na którym znajduje się muzeum i biologiczna stacja badawcza.

W Balatonmariafurdo jest dobry transport kolejowy, znajdują się nowe obiekty komercyjne, biura podróży, banki, urzędy pocztowe, targi, kina, obiekty sportowe – wszystko, czego potrzeba do spokojnego wypoczynku. Regularne rejsy statkiem zapewniają wycieczki na tereny północnego wybrzeża.

– Ze słuchu słyszałam, że są tutaj najlepsze wakacje dla rodzin z dziećmi. Wszędzie jest blisko. Bardzo wygodny jest także dojazd nad Balaton, można tutaj dojechać własnym samochodem. Dzięki temu rozwiązaniu człowiek jest bardzo niezależny. Widoki przepiękne, jedzenie przepyszne, woda w jeziorze naprawdę bardzo ciepła, czegoż więcej oczekiwać na wakacjach? Noclegi stosunkowo tanie. Place zabaw dla dzieci prawie przy każdej restauracji. Dla chętnych świetnie oznakowane trasy rowerowe. Naprawdę warto tutaj przyjechać, powiedziała polska turystka spotkana na balatońskiej plaży.

Fot. Sylwia Pieczonka

(SP)