/30 lat na scenie „Jasełek Tradycyjnych”

30 lat na scenie „Jasełek Tradycyjnych”

We wtorek 21 stycznia 2020 roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza  w Cieszynie odbyły się „Jasełka Tradycyjne” w wykonaniu Zespołu Teatralnego Parafii Św. Elżbiety w Cieszynie  . 

Zespół Teatralny działa pod kierunkiem siostry Jadwigi Wyrozumskiej ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek od blisko 25 lat, a od 1990 roku przygotowane przez Zespół przedstawienia można oglądać na scenie cieszyńskiego Teatru im. A. Mickiewicza. Są to: „Jasełka tradycyjne”, „Misterium Męki Pańskiej” oraz „Gość oczekiwany”.

Od początku swego istnienia Zespół działa pod patronatem cieszyńskiej parafii św. Elżbiety i pod duszpasterską opieką ks. proboszcza Andrzeja Rdesta.

„Jasełka Tradycyjne” co roku ogląda kilka tysięcy osób, zwykle przybywających do teatru całymi rodzinami, by wspólnie uczestniczyć w tym niezwykłym beskidzkim kolędowaniu.

Jest to bowiem nie tylko przygotowane przez Zespół liczący ponad stu aktorów piękne widowisko muzyczne, ale zarazem forma przybliżenia do głębi tajemnicy zbawienia, do Pańskich narodzin. Służy temu bezpośrednie powiązanie tekstów wygłaszanych przez aktorów na scenie z fragmentami pochodzącymi z Pisma Św. Dlatego też bliskie i znane wszystkim kolędy stają się w trakcie tego przedstawienia jasełkowego naturalną tak dla aktorów jak i widzów formą uwielbienia Bożej miłości. Wspólne śpiewanie kolęd jest tradycją podczas „Jasełek tradycyjnych”, zaś wychodząc z teatru publiczność może podtrzymać ten radosny nastrój, zaopatrując się w zarejestrowane na kasetach magnetofonowych kolędy, śpiewniki, a także całe przedstawienia nagrane na płytach DVD.
Charakterystyczny dla cieszyńskich jasełek jest ich niepowtarzalny scenariusz, wykorzystujący szereg elementów regionalnych oraz twórczości artystycznej samych cieszynian. Należy do nich poezja Beaty Sabath czy Lucyny Jabłońskiej.

 

fot. Małgorzata Krawczyk

mat. pras.

DrukujEmail